Yanık Bası Giysisi Nedir?

Yanık Bası Giysisi Nedir?
Yanık Bası Giysisi Nedir?

YANIK BASI GİYSİSİ NEDİR?
Yanıklar, iyileşme sürecinde kolojenin dengesiz sentezlenip, fazla birikmesi sonucu ciltte şekil bozukluğu, kabarıklık ve sertlik oluşturan bir skara (yaraya) sebep olabilir. Üstelik bu tür sert, bozuk şekilli skarlar kozmetik olarak kötü bir görünüme sebep olduğu gibi, hastanın hareketlerini kısıtlayarak buna bağlı fiziki açıdan engelliliğe de sebebiyet verebilir. Skarların bu şekilde problemli iyileşmemeleri için bazen cerrahi yöntemlerin (estetik operasyonlar) kullanılması gerekse de, hasta için en kolay ve etkili tedavi yolu özel olarak üretilmiş yanık bası giysisi kullanmasıdır. Yanık bası giysileri; yanık tedavisi için nefes alabilen, rahat ve bası yapabilme özelliğine sahip özel kumaşlar kullanılarak robotik kesim ve dikişler ile kişiye özel olarak üretilmektedir. Yanık bası giysileri, hastanın skarlarına (yanık bölgelerine) birebir bası yapıp özel silikon jelleri sayesinde yaraları nemli tutarak kabarmasını ve iz bırakmasını engellemektedir. Yanık bası giysileri yanık bölgelerinin mümkün olduğunca düzgün ve yumuşak iyileşmesini sağlamaktadır. Giysiler uyguladığı bası ve özel jelleri sayesinde (yanığın derecesine göre) yanık izlerini büyük oranda tedavi eder ve yanık bölgeyi aynı zamanda dış etkenlerden korur. Yanık bası giysileri yanık tedavisinde en iyi tedavi yöntemi olduğu için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

YANIK BASI GİYSİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?
Yanık bası giysilerinin özel basınçlı kumaşları, uyguladığı basınç sayesinde yanık sonrası yeni oluşan dokuların kabarmasını (skarlaşmasını) engelleyerek yeni cilt yüzeyinin düz ve yumuşak oluşmasını sağlamaktadır. Ozel mineral ve yağlardan oluşan giyilebilen özel jelleri sayesinde, yanık bölgenin maksimum düzeyde iz kalmadan iyileşmesini ve yeni dokuların oluşmasını desteklemektedir. Ayrıca giysilerin üretiminde kullanılan özel kumaşları sayesinde hastalar; UV güneş ışınları, temas, sürtünme, gibi dış etkenlerden de korunur. Klinik çalışmalarla da kanıtlanmış en iyi ve en etkili yanık sonrası tedavi yöntemidir.

YANIK BASI GİYSİSİ NASIL OLMALIDIR?
Yanık bası giysisi ihtiyaca göre silikon jelli veya silikon jelsiz olarak, kişiye özel ölçülerde üretilmelidir. Öncelikle hastanın skar bulunan yerleri tespit edilir ve kişiye özel üretilen giysi ile skar bölgeleri için özel silikon jel tasarlanarak yanık bası giysisi hazırlanır. Ayrıca yanık bası giysisinin hazırlanması için ölçü alınırken, skarların enfeksiyona açık oluşumlar olduğu göz önünde bulundurulmalı ve tamamen hijyenik şartlarda kişiye özel olarak alınmalıdır.

YANIK BASI GİYSİSİ NASIL KULLANILMALIDIR?
En etkili sonuç için yanık bası giysisinin açık yaraların iyileşmesinden hemen sonra ara vermeden kullanılması gerekmektedir.

YANIK BASI GİYSİSİNIN ÖNEMİ NEDİR?
Uzmanlar tarafından da önerilen yanık bası giysilerini düzenli olarak giymek çok önemlidir. Yanık sonrası etkin ve kolay bir tedavi yöntemi olan yanık bası giysilerinin, doğru ve düzenli kullanımla başarı oranı oldukça yüksektir. Yanık sonrası ciltte iz kalmaması ve oluşan skarların ilerleyen süreçlerde hastaya fiziki problemler çıkarmaması için, yanık bası giysilerinin kullanımı oldukça önemlidir.

YANIK BASI GİYSİSI SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Yanık bası giysileri her şeyden önce hasta sağlığı ve konforu düşünülerek üretilmelidir. Bu sebeple hastanın cildine daha fazla zarar vermemek için yüksek kaliteli, yumuşak, düz örgülü ve düz dikişli kumaştan üretilmeli, ciltle uyumlu olmalıdır. Ayrıca hastanın rahat hareket edebilmesine olanak sağlamak için esnek olmalıdır. Giysilerin yanık için basıncı 21-24 mmHg olmalıdır (25 mmHg kılcal damarların basıncıdır). Ayrıca tedavi kısmının tamamlayıcı parçalarından biri olan silikon jellerin, yeni dokuların oluşmasını sağlayan özel mineral ve yağlardan oluşması son derece önemlidir. Yanık bası giysilerinin en etkin sonuçları verebilmesi için, mutlaka kişiye göre özel ölçü alınarak üretilmesi gerekir. Yanık bası giysileri için ölçü alımı, eğitimini almış uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Giysilerin üretiminde kullanılması önemli olan robotik kesim ve dikişler hata payını azaltarak giysilerin daha sağlam olmasını sağlar. Giysiler hastanın durumuna ve ihtiyacına göre özel olarak tasarlanır. Hastalar, kilo kaybı/artışı ya da iyileşmenin seyri gibi durumlara karşı aylık olarak kontrol edilmeli ve gerekli değişiklik ya da tadilatlar yapılmalıdır.


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart