Charcot Marie Tooth Hastalığı

Charcot Marie Tooth Hastalığı
Charcot Marie Tooth Hastalığı

CHARCOT MARIE TOOTH HASTALIĞI NEDİR?
Charcot Marie Tooth (CMT) hastalığı, vücudun çeşitli bölgelerinde ilerleyen kas dokusu, dokunma hissi ve eklem hareket hissinin kaybıyla birlikte oluşan hareket ve duyusal sinir sistemi hastalığıdır. Charcot-Marie-Tooth hastalığı, nöronal proteinlerde kusurlara neden olan genetik mutasyonlardan kaynaklanır. Bu genetik mutasyonlar kişide sinir sistemi hasarını ortaya çıkartır.

CHARCOT MARIE TOOTH HASTALIĞI BELİRTİLERİ
CMT hastalığı hem duyusal hem de hareket ile ilişkili sinirleri etkilendiğinden, hastalarda kas güçsüzlüğünün yanında kollarda, bacaklarda ve ayaklarda his kaybı da oluşabilir. Belirtilerin şiddeti ve ilerleme hızı hastadan hastaya farklılık gösterebilir.

En tipik belirtisi ayak ve bacak kaslarının kuvvetsizliğidir. Bu durum düşük ayak veya yüksek adımla yürüme, tökezleme ve kolay düşmeye neden olabilir. Hastalığa bağlı olarak ayakta şekil bozukluğu gelişebilir. Öncelikle bu hastalarda ayak kavisi yükselir, ardından çekiç parmak oluşur ve uygun tedavi edilmeyen hastalarda ayaktaki şekil bozukluğu zaman içerisinde daha belirgin hale gelir. Sonraki dönemlerde ise ellerde de kas incelmeleri (atrofi) oluşabilir.

CHARCOT MARIE TOOTH HASTALIĞI TEDAVİSİ
CMT’nin kesinleşmiş bir tedavisi yoktur. Hastalara uygulanacak tedavi; kasların gücünü korumak, eklem ve kemiklerde şekil bozukluğunu önlemek veya azaltmak ve genel vücut kondisyonunu sağlamaktır. Fizyoterapi seansları ve özel ortez uygulamaları bu tarz tedavileri sağlarken yaşam kalitelerini daha iyi hale getirebilmektedir.

Çocuğunuza daha fazla işlevsel yetenek kazandırmak için üretilen özel ortezlerimizin aktif bir terapi programı ile birlikte kullanılması, kullanıcının yaşam kalitesi üzerinde güçlü ve olumlu etkilere sahip olmasına ve durumuna göre mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Ortezlerimizde; stratejik güçlendirmeler ve biyomekanik paneller kullanılır. Bu paneller postüral hızalanmaya yardımcı olur ve nöro-duyusal sistemi uyararak kasları gelişmiş ton, güç ve performansla çalışması için eğitir. Böylece kişi kendini daha bağımsız ve güvende hisseder.

DM Orthotics, nörolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılabilecek geniş bir ürün yelpazesi geliştirmiştir. Her ürün, işlevi en üst düzeye çıkarmak ve semptomların etkilerini azaltmak için kişinin ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre kişiye özel olarak üretilir. Günlük kıyafetlerin altına giyilir, rahattır ve hareket özgürlüğü sağlar


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart