Parkinson Hastalığı

Parkinson Hastalığı
Parkinson Hastalığı

PARKİNSON HASTALIĞI NEDİR?
Parkinson hastalığı, beyinde bazı hücre gruplarının zamanla işlevlerini kaybetmesi sonucu oluşur. Dopamin adlı kimyasal maddeyi yapan hücrelerin kaybı ile ilişkilidir. Dopamin hücreleri yüksek miktarda azaldığında dopamin üretimi yetersiz kalarak Parkinson hastalığının belirtilerinden olan ritmik olmayan, uyumsuz, titrek ve akıcı olmayan hareketlerin ortaya çıkmasına neden olur. Parkinson hastalığı, ölümcül olmayan ve hayat süresini kısaltmayan ancak belirtileri uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde hayat kalitesini bozabilen, dikkat edilmesi gereken ve yavaş ilerleyen bir hastalıktır.

PARKİNSON HASTALIĞI BELİRTİLERİ
Parkinson hastalığı hastaların neredeyse çoğunluğunda vücudun bir yarısında başlar, yıllar içinde diğer tarafa da geçer. Mimiklerin azalması, konuşmanın monotonlaşması ve bozulması, hareketlerde yavaşlama, titreme, kollarda ağrı ile birlikte hareket kısıtlılığı ilk belirtilerdendir. Zamanla yürürken tek veya iki taraflı kol sallanma hareketlerinde azalma veya kayıp, adımlarda küçülme, yürümeye başlamada zorluk, düğme iliklemek ya da açmakta zorlanma, yatakta dönme ya da otururken kalkmada güçlük, maske yüz ifadesi, alçak ve kısık ses tonu ile konuşma, el yazısında küçülme, öne doğru eğilme/kamburlaşma olabilir. Parkinson hastalığında beyinden kaynaklanan hareket bulgularından başka belirti ve şikayetler de izlenir. Bunlar kabızlık, kan basıncının düşmesi, depresyon, uyku bozuklukları, huzursuz bacak sendromu ve koku duyusunun kaybıdır. Hastalığın orta ve ileri evrelerinde yürüyüş bozuklukları, denge kusurları, harekette donmalar ortaya çıkar, bunu düşmeler izleyebilir. Nadiren de olsa bazı hastalarda bu tabloya bunama da eklenir.

PARKİNSON HASTALIĞI TEDAVISI
Parkinson hastalığı için ilaçlar olsa da kesin bir tedavisi bulunmuyor. Fizik tedavi ve rehabiitasyon programları ile özel ortez kullanımı hastalığın ilerlememesi için son derece önemlidir. İhtiyaçlarınıza ve durumunuza göre tıbbi ortezler tasarlayıp üreterek, rahatsızlıklarınızın fiziksel etkilerini iyileştirmek için en iyi seçeneği sunuyoruz.

Ortezlerimizde; size daha fazla işlevsel yetenek kazandırmak ve durumunuza göre mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için stratejik güçlendirmeler ve biyomekanik paneller kullanıyoruz. Böylece kendinizi daha fazla bağımsız ve güvende hissedebilirsiniz. Günlük kıyafetlerin altına giyilir, rahattır ve hareket özgürlüğü sağlar.


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart