Ehlers – Danlos Sendromu

Ehlers – Danlos Sendromu
Ehlers – Danlos Sendromu

EHLERS – DANLOS SENDROMU NEDİR?
Vücudun bağ dokularını etkileyen bir çeşit genetik bozukluktur. Ehlers Danlos Sendromuna, kolajen sentezinin bozulması neden olur. Kolajen sentezinin bozulması ise bağ dokusunun bozulmasına sebep olur. Bağ dokusundaki kusurlar ciltten kemiklere, eklemlerden kan damarlarına kadar birçok organ ve dokuda yaşamı tehdit eden komplikasyonlar ve semptomlara neden olur. Ehlers Danlos sendromu toplumda yaklaşık olarak yüz bin kişide bir görülür. Bu sendrom bazı hastalarda fazla belirti vermediği için tanı koymak zor olabilir. Bu sendromun görülme sıklığında cinsiyetin bir etkisi bulunmamaktadır.

EHLERS – DANLOS SENDROMU BELİRTİLERİ
Kollajen sentezinin bozulmasına bağlı olarak bağ dokusu bakımından zengin olan deri, kan damarları ve eklemler yetersiz gelişir ve bu da güç eksikliği, bağ dokusunun aşırı gerilmesi ve özellikle kan damarlarının kolay yırtılmasına neden olabilir. Bu sendromda eklemlerde oynaklık (hipermobilite), eklem ağrıları, aşırı yorgunluk, ciltte aşırı esneklik, mide yanması, sindirim sistemi sorunları, kalp kapağı hastalıkları, iç organlarda gevşeklikler ve idrar kaçırması görülebilir. Hasta kişilerde belirtiler genellikle çocukluk döneminden sonra daha belirgin olacaktır.

EHLERS – DANLOS SENDROMU TEDAVİSİ
Ehlers Danlos Sendromu için destekleyici bazı ilaçlar kullanılabilirken hasarlı eklemler için de ameliyatlar önerilebilmektedir. Ehlers Danlos Sendroumu’nda yaralanmaları önlemek ve eklemleri korumak çok önemlidir. İhtiyaçlarınıza ve durumunuza göre tıbbi ortezler tasarlayıp üreterek, rahatsızlıklarınızın fiziksel etkilerini iyileştirmek ve korumak için en iyi seçeneği sunuyoruz. Ortezlerimizde; size daha fazla işlevsel yetenek kazandırmak ve durumunuza göre mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için stratejik güçlendirmeler ve biyomekanik paneller kullanıyoruz. Böylece kendinizi daha fazla bağımsız ve güvende hissedebilirsiniz. Günlük kıyafetlerin altına giyilir, rahattır ve hareket özgürlüğü sağlar.


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart