Serebral Palsi

Serebral Palsi
Serebral Palsi

SEREBRAL PALSİ (SP) NEDİR?
Serebral Palsi (SP); insan vücudundaki kasların hareketlerini, tonusunu veya vücudun duruşunu etkileyen bir grup fiziksel engel durumuna verilen isimdir. Serebral palsi ya da diğer bir ifadeyle beyin felci, temel olarak kasların tonusunu, hareketini ve kişinin motor becerileri etkileyen bir problemdir. Serebral palsi (SP), erken fetal dönem ile beş yaş arasında meydana gelen beyin hasarı sonucu oluşur. Serebral palsi, beynin farklı bölümlerinde hasarlara neden olabilir ve bu da çeşitli semptomlarla sonuçlanır.

SPASTİK SP
Serebral Palsi'nin açık ara en yaygın şeklidir ve beynin üst kısmında vücut hareketlerini kontrol etmekten sorumlu ana alan olan motor korteksteki hasardan kaynaklanır. Spastik SP'de kaslar sert ve gergin olma eğilimindedir. Bazı kaslar kasılırken diğerleri gevşer ve kas grupları beyinden mesajları doğru sırayla almaz, bu da düzgün hareket etmeyi zorlaştırır.

DİSKİNETİK SP
Diskinetik SP daha az yaygındır. Beynin, motor korteks ve omurilik arasındaki mesajlarını düzenleyen ve istemli hareketleri kontrol etmeye yardımcı olan bazal gangliyon adı verilen bir bölgesinin hasar görmesi nedeniyle oluşur.

Distoni; burkulmaya, ağır ve tekrarlayan hareketlere veya anormal duruşlara sebep olabilir. Bu durum planlı bir hareket sırasında meydana gelen istemsiz kas kasılmalarından kaynaklanır.

Atetoz; kas tonusunda gevşek, sert veya gergin dalgalanmalara yol açar. Yavaş veya istemsiz kıvranma hareketleri yaratma eğilimindedir. Atetozlu kişiler yüz, ağız ve dil kaslarını kontrol etmekte zorlanabilirler ve konuşma, yeme, içme ve tükürüğü yönetme gibi eylemlerde güçlük çekebilirler.

Kore; ani ve öngörülemeyen istemsiz hareketleri yol açar. Bunlar hareket, yutma ve konuşma ile ilgili sorunlara neden olabilir.

ATAKSİK SP
Ataksik SP, Serebral Palsi'nin en az görülen şeklidir. Beynin tabanında dengeyi kontrol etmeye yardımcı olan bir alan olan serebellumdaki hasarın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ataksik SP'li kişiler dengelerini korumakta zorluk çekme eğilimindedir. Ayrıca göz hareketlerini kontrol etmenin yanı sıra titrek veya titreme benzeri hareketler yapabilir ve konuşma ve yutma ile ilgili sorunlar yaşayabilirler.

KARIŞIK VEYA KOMBİNE SP
Kombine veya karışık SP’ de hasta, yukarıda açıklanan SP tiplerinden birden fazlasından etkilenir.

SEREBRAL PALSİ (SP) BELİRTİLERİ
Serebral Palsinin semptomları hasarın derecesine ve bulunduğu yere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Serebral palsi her insanı farklı şekilde etkiler. Semptomlar hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve vücudun birçok farklı bölümünü etkileyebilir. SP'ye neden olan hasar genellikle doğumdan önce veya doğumdan kısa bir süre sonra meydana gelse de, semptomların ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Yaygın sepmtomları; anormal refleksler, vücudun gevşekliği, gövde ve ekstremiteler de sertlik, duruş ve yürüyüş bozuklukları, gelişim geriliği, solunum ve sindirim problemleri, konuşma bozuklukları, düşük kas tonusu, beslenme ve yutma sorunu, salya akıntısı, görme-işitme ve dokunma duyu problemleridir. Bunlara ek olarak epilepsi, entelektüel problemler ve iletişim sorunları da ortaya çıkabilir.

SEREBRAL PALSİ (SP) TEDAVİSİ
SP’li hastanın durumuna bağlı olarak bazı ilaçlar kullanılabilirken bazı durumlarda operasyonlar da tercih edilebilir. SP’de, Fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci ile özel ortezler gelişim için son derece önemlidir. Çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve durumuna göre tıbbi ortezler tasarlayıp üreterek, Serebral Palsi gibi nöro-kas rahatsızlıklarının fiziksel etkilerini iyileştirmek için en iyi seçeneği sunuyoruz.

Ortezlerimizde; çocuğunuza daha fazla işlevsel yetenek kazandırmak ve durumuna göre mümkün olduğunca normal bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için stratejik güçlendirmeler ve biyomekanik paneller kullanılır. Bu paneller postüral hızalanmaya yardımcı olur ve nöro-duyusal sistemi uyararak kasları gelişmiş ton, güç ve performansla çalışması için eğitir. Böylece çocuğunuz kendini daha bağımsız ve güvende hisseder.

DM Orthotics, nörolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılabilecek geniş bir ürün yelpazesi geliştirmiştir. Her ürün, işlevi en üst düzeye çıkarmak ve semptomların etkilerini azaltmak için kişinin ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre kişiye özel olarak üretilir.


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart