Skolyoz nedir? Belirtileri, Tedavisi...

Skolyoz nedir? Belirtileri, Tedavisi...
Skolyoz nedir? Belirtileri, Tedavisi...

SKOLYOZ NEDİR?
250 çocuktan 1'i Skolyoz yaşayabilir.
Skolyoz, omurganın yana doğru eğrilmesi veya omurların dönmesi olarak tanımlanır. Omurga yana doğru bükülürken kişinin görünümünü etkileyerek 'C' veya 'S' şeklinde bir eğri oluşturabilir. Bu durum şiddetli ağrılara neden olabilir. Çok ileri safhasında iç organları bile etkilemesi söz konusudur.

SKOLYOZ BELİRTİLERİ
Skolyozun ciddiyeti, eğriliğin neden olduğu sapma açısı ile ölçülür.
Semptom olarak; ağrı, azalan hareket kabiliyeti, şiddetli durumda solunum problemleri, yıkanma ve giyinme gibi günlük aktiviteler üzerindeki olumsuz etkilerden bahsedebiliriz.
Skolyoz, C veya S şeklinde bir eğri olarak ortaya çıkabilir ve genellikle etkilenen omur alanına göre sınıflandırılır.
Omurun bir veya daha fazla bölümü etkilendiğinde 'C' şeklindeki eğriler oluşur. Bunun nedeni, omurların ters yönüne telafi edici bir hareket olmaksızın yalnızca bir yöne bükülmesine neden olan kas asimetrisidir.
Omurga iki eğriye sahip olduğunda 'S' şeklindeki eğriler oluşur. İki eğri birbirini dengeliyor gibi göründüğünden, şiddetli olmadığı sürece, 'S' şeklindeki bir eğri, giysi altında görünmeyebilir.

SKOLYOZ İÇİN TEDAVİ
Sert güçlendirmelerin aksine, DMO Skolyoz Giysileri, kasları aktif olarak çalıştırmaya teşvik ederek onları daha güçlü hale getirir.
DM Orthotics, skolyoz için özel olarak tasarlanmış iki farklı tulum geliştirdi. DMO Postural Skolyoz Kıyafeti Nöropatik Skolyoz semptomlarını iyileştirmek için, DMO Yapısal Skolyoz Kıyafeti ise İdiyopatik Skolyoz semptomlarını iyileştirmek için tasarlanmıştır.
DMO Postural Skolyoz Kıyafeti, kötü oturma pozisyonu veya düşük spinal kas tonusu nedeniyle omurga eğriliğine sahip hastalar içindir. DMO Postural Skolyoz Kıyafeti, omurga eğriliğini düzeltmek ve duruşu iyileştirmek için tasarlanmıştır. Stratejik olarak yerleştirilmiş takviye panelleri, gelişmiş denge ve karın güçlenmesini sağlamak için pelvis ve omuzları yeniden hizalar. Geleneksel sert sabitlemeden farklı olarak, bu tasarım denge ve güçlenmeyi geliştirirken hareket kolaylığı sağlar.
DMO Yapısal Skolyoz Kıyafeti, daha ileri derecede skolyozu olan hastalar içindir. Omurga eğriliğini ve rotasyonu düzeltmek için tasarlanmıştır. Stratejik olarak yerleştirilmiş takviye panelleri, omurganın kavisli tarafı üzerinde ters dönüş ve kademeli sıkıştırma sağlar. Geleneksel sert sabitlemeden farklı olarak, bu tasarım denge ve güçlenmeyi geliştirirken hareket kolaylığı sağlar.

- Omurga eğriliğini % 50'ye kadar azaltır.
- Omurga eğriliğini doğru şekilde yeniden hizalar.
- Tam kapsamlı omurga hareketi sağlar.
- Duyusal geribildirim sağlar
- Doğru kas fonksiyonunu teşvik eder.
- Ağrıyı keser.

Her ürün, işlevi en üst düzeye çıkarmak ve semptomların etkilerini azaltmak için kişinin ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine göre kişiye özel olarak üretilir.
Stratejik olarak yerleştirilen kumaş panellere sahip olup, hafif malzeme kullanılarak üretilirler. Günlük kıyafetlerin altına rahatça giyilebilir.


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart