Varis Tedavisi

Varis Tedavisi
Varis Tedavisi

VARİS TEDAVİSİ

Varisli damarları teşhis etmek için doktorunuz, ayakta dururken bacaklarınıza bakmak da dahil olmak üzere bir fiziki muayene yapacaktır. Varisli damarlar şişkin, mavi ve mor renk görünümündedirler. Doktorunuz ayrıca bacaklarınızdaki herhangi bir ağrı ve yanmayı tarif etmenizi isteyebilir. Ayrıca damarlarınızdaki kapakçıkların normal çalışıp çalışmadığını veya herhangi bir kan pıhtısı kanıtı olup olmadığını görmek için bir ultrason testine ihtiyaç duyabilir.

Varisli damarlar genellikle ayaktan tedavi edilebilir. Egzersiz yapmak, kilo vermek, dar giysiler giymemek ve uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan kaçınmak gibi kişisel bakım ağrıyı hafifletebilir ve varislerin kötüleşmesini önleyebilir.

Varis çorabı (kompresyon giysileri)
Tüm gün varis çorabı giymek, genellikle tıbbi operasyon ya da uygulama öncesi denenecek ilk yaklaşımdır. Bacaklarınızı sürekli olarak sıkar, damarların ve bacak kaslarının kanı daha verimli bir şekilde hareket ettirmesine yardımcı olur. Genellikle varis çorabı giymek varis rahatsızlığı için tercih edilen etkili bir yöntemdir. Varis çorapları, hastalar için güzel bir görünümün sağlanması amacıyla da kullanılmaktadır.

Daha şiddetli varisli damarlar için ek tedaviler;
Kişisel bakım veya varis çoraplarına yanıt vermiyorsanız veya durumunuz daha şiddetliyse doktorunuz aşağıdaki varis tedavilerinden birini önerebilir:

Skleroterapi: Bu prosedürde doktorunuz küçük ve orta boy varisli damarlara bu damarları yaralayan ve kapatan bir solüsyon veya köpük enjekte eder. Birkaç hafta içinde tedavi edilen varisli damarlar solacaktır.

Aynı damara birden fazla enjeksiyon yapılması gerekebilse de, doğru yapıldığında skleroterapi etkilidir. Skleroterapi anestezi gerektirmez ve doktorunuzun ofisinde yapılabilir.

Büyük damarların köpük skleroterapisi: Büyük bir damarın köpük solüsyonu ile enjeksiyonu da damarı kapatmak için olası bir tedavidir.

Lazer tedavisi: Doktorlar, daha küçük varisleri ve örümcek damarlarını kapatmak için lazer tedavilerinde yeni teknolojiyi kullanıyor. Lazer tedavisi, damara güçlü ışık patlamaları göndererek çalışır, bu da damarın yavaşça solup kaybolmasına neden olur. Herhangi bir kesi veya iğne kullanılmamaktadır.

Radyofrekans veya lazer enerjisini kullanan kateter destekli prosedürler: Bu tedavilerden birinde doktorunuz genişlemiş bir damara ince bir tüp (kateter) yerleştirir ve kateterin ucunu radyofrekans veya lazer enerjisini kullanarak ısıtır. Kateter dışarı çekildiğinde, ısı damarın çökmesine ve kapanmasına neden olarak damarı tahrip eder. Bu prosedür, daha büyük varisli damarlar için tercih edilen tedavidir.

Yüksek ligasyon ve damar soyma: Bu prosedür, bir damarın derin bir damarla birleşmesinden önce bağlanmasını ve küçük kesikler yoluyla damarın çıkarılmasını içerir. Bu, çoğu insan için ayakta tedavi prosedürüdür. Damarı çıkarmak kanın bacağınızda dolaşmasını engellemez çünkü daha derindeki damarlar daha büyük kan hacimlerine sahiptir.

Ayakta flebektomi: Doktorunuz bir dizi küçük cilt delinmesi yoluyla daha küçük varisli damarları alır. Bu ayakta tedavi prosedüründe sadece bacağınızın iğnelenen kısımları uyuşturulur. Skar (yara izi) genellikle minimaldir.

Endoskopik damar cerrahisi: Diğer teknikler başarısız olursa, bu operasyona yalnızca bacak ülserlerini içeren ileri bir durumda ihtiyacınız olabilir. Cerrahınız varisli damarları görselleştirmek ve kapatmak için bacağınıza yerleştirilmiş ince bir video kamera kullanır ve ardından küçük kesiklerle damarları çıkarır. Bu prosedür ayakta tedavi bazında gerçekleştirilir.

*** Operasyon sonrası da varisler tekrarlayabileceği için yaşam tarzına dikkat etmek ve varis çorapları giymek aynı rahatsızlıkların tekrarlanmaması için oldukça önemlidir.

*** Hamilelik sırasında gelişen varisler genellikle doğumdan sonraki 3 ila 12 ay içinde tıbbi tedavi olmaksızın iyileşirler. Bu süreçte alınan önlemler varisin erken sonlanmasına ve tekrar nüksetmemesine olanak sağlar.

Diğer Yazılar


https://www.obapanelws1.com/hangar/cms/nismedikal.com

2019 - 2023 © Tüm hakları saklıdır. | Niş Medikal
web tasarım ve yazılım : intekart